O Nama

onama

Udruga za zaštitu okoliša ˝HIPPOCAMPUS˝ osnovana je 2009. godine s ciljem promicanja, razvitka i unapređenja održivog razvoja i zaštite okoliša, te očuvanja biološke i krajobrazne raznolikosti i prirodnih dobara. Udruga broji 20 članova volontera koji aktivno sudjeluju u svim projektima i akcijama u organizaciji udruge. Glavne aktivnosti Udruge obuhvaćaju organizaciju čišćenja okoliša i podmorja na području Grada Biograda na Moru, izložbe podizanja svijesti javnosti o važnosti očuvanja prirodnih bogatstava, promociju održivog razvoja, edukaciju članova udruga i predavanja otvorenih za javnost. Poseban naglasak stavlja se na edukaciju djece i mladih, obzirom da Udruga često surađuje s dječjim vrtićem i osnovnom školom iz Biograda na Moru. Udruga je u kratkom vremenu postojanja od osnutka provela preko 20 projekata, inicijativa i akcija (kao nositelj ili partner) vezanih uz zaštitu i očuvanje okoliša, a neki od najvažnijih su:

– Projekt ˝Čistimo zajedno˝ (2010.-2012.) – volonterske akcije čišćenja podmorja u suradnji s preko 10 udruga, izložbe fotografija, edukacija članova; projekt ja podržan od: Ministarstva turizma, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Zadarske županije, Grada Biograda na Moru i OTP banke. Kao jedna od aktivnosti projekta tijekom 2011. godine organizirana je jedna od najvećih, po broju ronioca i uključenih udruga iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, akcija čišćenja podmorja u Hrvatskoj;

– Inicijativa ˝Čisto more˝ (2011.) – akcije čišćenja podmorja i priobalja u suradnji s Ronilačkim klubom Sv. Roko iz Bibinja i Športsko Ribolovnom udrugom ˝Podlanica˝, podržane od Zaklade Kajo Dadić i Zadarske županije u suradnji s Ronilačkim klubom Sv. Roko iz Bibinja;

– Akcija gašenja svjetala u cijelom gradu ˝Sat za naš planet˝ (svake godine 2009.-2012.) u suradnji sa Savjetom mladih Grada Biograda na Moru;

– Akcija čišćenje Park šume Soline u suradnji s gradskim komunalnim poduzećem Bošana d.o.o.

U svim akcijama sudjeluju isključivo volonteri ta na taj način udruga aktivno promiče volonterizam kroz svoj rad. Udruga veliku važnost pridaje i edukaciji svojih članova, stoga oni redovito pohađaju seminare i radionice bitne za područje djelovanja Udruge.